THE MATRIX

Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Peki uykundan uyanamasaydın onun rüya olduğunu nasıl anlardın?

giphy3

Etkileyici bir konusu ve tarzı olan bir film Matrix. Konusu ise şöyle: gündüzleri bilgisayar programcılığı yapan Thomas Anderson , gecelerini Neo adını kullanan bir hacker olarak geçirir. Matrix adında bir şeyi araştırırken Trinity ve Morpheus ile tanışır. Morpheus ona yaşadığımız dünyanın aslında bilgisayar tabanlı bir sanal gerçeklik olduğunu söyler. Onlarla birlikte gerçek dünyada gözlerini açan Neo makinelerin yönettiği sistemi devirmek için Morpheus’a katılır.

Harika bir bilim kurgu filmi olsa da Matrix bana göre bir felsefe filmi. Nasıl yorumlayacağınıza göre değişen çeşitli teoriler bile var bu konuda. Matrix’in sembolize ettiği şey , bizi köleleştirdiği düşünülen kapitalizmden daha ruhani mevzulara kadar değişik şekillerde yorumlanabilir. İzlerken bunları da göz önünde bulundurarak izlemenizi öneririm çünkü bana göre gerçek bir siyasi eleştiri örneği. Bu bilgiyi de cebe koyup devam edelim.

Oyuncu seçimlerinin de çok isabetli olduğunu söylemeliyim. Neo karakterini oynayan Keanu Reeves ise adeta bu rol için yaratılmış. 3 filmden oluşan seride artan eksilen oyuncular olsa da içiniz rahat olsun çekirdek kadro aynı. Kostümler ise apayrı bir hikaye.İlginç olduğunu söylemem şimdilik yeter izleyip kendiniz görün.

Filmler arasında devam eden bir hikaye olduğu için tek tek incelemek yerine (spoiler vermemek için) bu genel yazıyı yazdım. Umarım çok uzun olmamıştır. Mektubuma burada son verirkene , bu felsefi bilim kurgu serisini izlemenizi tavsiye ediyorum. İlk film bana göre 10 puanlık olsa da serinin tamamına puan verdiğim için genel puanım 8.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: