INDIANA JONES

Popüler kültürde kendisinene haklı bir yer edinen serinin genel teması arkeolog ve profesör İndiana Jones’in tarihle iç içe fantastik maceralarından oluşmaktadır. Seri 80’lerde çekilen üç film ve 2008’de çekilen (bence gereksiz) bir devam filmi ile toplam dört filmden oluşuyor.

Seri ilgi çekici konuları ile cezbediyor ve efsanelerle gerçekleri harmanlayarak seyirciye sunuyor. Tarihi dediysem sizi sıkmayacak miktarda bilgi veriyor. Bol miktarda kovalamaca içerdiği için yüksek tempolu diyebilirim. Gizem unsuru da gayet başarılı işlenmiş. Eski olduğu için izlemek istemeyebilirsiniz fakat yönetmeninden müzikleri yapan adama kadar en iyilerin elinden çıktığı için bu unsuru size hissettirmiyor. Sonuç olarak efsaneler arasında sayılan bu kült macera filmini şiddetle tavsiye ediyorum.

refspj

Tek tek puan vermektense bu ve bundan sonraki serilerde puanlamayı serinin geneline bakarak yapacağım. Bu seriye genel puanım(son film gereksiz olduğu için biraz düşürüyorum) 8.

Merak edenler için tek tek filmlerin kısa kısa konularını aşağıya ekliyorum (bu kıyağı herkes yapmaz). 

 

1-RAİDERS OF THE LOST ARK (Kutsal Hazine Avcıları)

indiana_jones_1_poster 

İlk hikayede İndiana Jones , çeşitli güçleri olduğuna inanılan içinde On Emir’in bulunduğu Ahit Sandığı’nı aramaktadır. Yanlış ellere geçmesini önlemek için sandığı nazilerden önce bulmalı ve güvenli ellere teslim etmelidir.

2-TEMPLE OF DOOM (Kamçılı Adam)

indiana-jones-and-the-temple-of-doom-1984

İkinci hikaye Şangay’da bir barda çıkan karışıklıkla başlıyor. Hindistan’a kaçan İndiana Jones asyalı küçük yardımcısı ve güzel şarkıcı Willie ile bir tarikatın sarayına konuk oluyor. Gizemlerle dolu macerada çocukları çalıştıran tarikatın elmas madenleri ile ilgili sırlarını da ortaya çıkaracaklar.

3-LAST CRUSADE (Son Macera)

191669_original

İndiana Jones bu macerasında kutsal kasenin peşine düşüyor. Bu sırada kaybolan babasını da bulmaya çalışıyor. Babasının naziler tarafından kaçırıldığını anlayınca onu kurtarmaya çalışıyor fakat ikisi de tutsak alınıyor. Bundan sonra naziler kutsal kaseyi bulmaları için onları tehdit ediyor. Baba oğul atıldıkları bu macera nasıl sonuçlanacak?

4-KİNGDOM OF THE CRYSTAL SKULL (Kristal Kafatası Krallığı)

2008-indiana_jones_and_the_kingdom_of_the_crystal_skull-2

Artık yaşlanmış olan Jones bir arkadaşının ihaneti sonrası şehir dışına yerleşir. Burada tanıştığı genç maceraperest ile bir maceraya atılır. Ruslardan kaçarken kristal kafataslarının sırlarını çözebilecekler mi? Her şeyden önemlisi Jones geçmişiyle ilgili sırrı bulabilecek mi?  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: